Logo

Literatura poznání

9788027108930

Právě vychází: Štěstí

1.4.2019

Knížka věnovaná tomu, co můžeme udělat pro své štěstí.

Ukázka v pdf:

Štěstí_ukázka

 

Jak se naučit být více v přítomnosti

Tato knížka přináší řadu prostých a účinných cvičení, která nám pomohou žít více v přítomném okamžiku. Zenový mistr Thich Nhat Hanh, buddhistický mnich, shromažďoval jednotlivá praktická cvičení po více než 60 let a jako vyhledávaný a oblíbený učitel sestavil tuto učebnici plného vědomí (mindfulness), ze které mohou čerpat jak nováčci, tak pokročilí.

V kapitolách věnovaných každodenní praxi, vztahům, tělu, vědomému jezení a bytí v přítomnosti s dětmi učí čtenáře cvičením, která lze poměrně snadno zapojit do svého běžného života, a obohatit se o plnou přítomnost, z níž povstává štěstí. Cvičení se týkají situací při práci, při jídle, při výchově dětí, při řízení nebo i při chůzi, sezení a dýchání. Štěstí je přístupné neustále, teď a tady.

Být naživu je zázrak

„Být naživu je zázrak. Už jen sedět, užívat si nádech a výdech, to je štěstí. Když se nadechujete a když vydechujete, víte totiž, že jste naživu. A to si zaslouží oslavu.“

„Procházíte-li v životě těžkým obdobím,  potřebujete posílit své šťastné prožívání, než budete moct pracovat na svých úkolech. Mohlo by se zdát, že opak je pravdou. Budete-li však v sobě nejprve posilovat štěstí, položíte základ, s nímž budete mít sílu obrátit se k vaší bolesti.“

„Bez ohledu na naše vnitřní počasí – myšlenky, emoce a vjemy – naše dýchání je vždycky s námi jako věrný přítel. Kdykoli máme pocit, že jsme odváděni pryč, vracíme se k dýchání, abychom se usebrali a ukotvili svou mysl.“

„Netrpíte proto, že jsou věci pomíjivé. Trpíte, proto, že věci jsou pomíjivé, jenomže vy o jejich pomíjivosti nevíte.“

„Když se vracíte domů do přítomného okamžiku, dotýkáte se zázraků života, které jsou ve vás a které jsou kolem vás. Jen si vychutnávejte tento okamžik, nemusíte čekat na zítřek, abyste dosáhli pokoje a radosti. Když se nadechujete, řekněte, „přicházím“, a budete vědět, zda jste dorazili nebo ne, budete vědět, zda stále ještě utíkáte nebo ne. I když klidně sedíte, můžete ve své mysli stále utíkat. Jakmile ucítíte, že jste opravdu dorazili, budete okamžitě velmi šťastní.“

„Nacházíme-li se v nebezpečné nebo náročné situaci nebo když se cítíme, jako bychom ztráceli sami sebe, můžeme se věnovat praxi přijetí útočiště. Místo toho, abychom propadali panice nebo beznaději, můžeme napřít svou důvěru v sílu sebe-uzdravení, sebe-porozumění a lásky, které jsou v našem nitru. Říkáme tomu ostrov uvnitř nás, a my na něm můžeme přijmout útočiště. Je to ostrov pokoje, důvěry, pevnosti, lásky a svobody. Buďte sami sobě ostrovem. Nemusíte ho hledat jinde.“

„Někdy potřebujeme nějaký zvuk, který nám připomene, abychom se vrátili k vědomému dýchání, říkáme těmto zvukům zvony plného vědomí. V Plum Village a v dalších cen-trech praxe v mé tradici, se zastavíme vždy, když zaslechneme zvonit telefon, odbíjet hodiny nebo zvonit klášterní zvon. To jsou naše zvony plného vědomí. Když zaslechneme zvuk zvonu, přestaneme mluvit a úplně se zastavíme. Uvol-níme své tělo a začneme si uvědomovat dýchání. Děláme to přirozeně, s radostí a bez slavnostnosti nebo strojenosti. Když se zastavíme, abychom se nadechli a obnovili v sobě klid a pokoj, budeme svobodní, naše práce bude radostnější, a přítel, který stojí před námi, bude skutečnější.
Někdy mohou být naše těla doma, ale my doopravdy doma nejsme. Naše mysl může být jinde. Zvon nám může pomoci přivést mysl zpět do těla. Tak praktikujeme ve chrámu. A když víme, že zvon nám může pomoci vrátit se zpět k nám samotným, zpět do přítomného okamžiku, považujeme zvon za přítele, za bódhisattvu, který nám pomáhá znovu se k sobě probudit.
Doma můžeme jako zvony plného vědomí použít zvonění telefonu, zvony místního kostela, nářek dítěte nebo dokonce zvuk sirény nebo alarmu od auta. Již díky třem vědomým nádechům můžeme uvolnit napětí v těle a mysli a vrátit se do svěžího a jasného stavu bytí.“

 

Kdo je autor?

THICH NHAT HANH je buddhistický mnich, zenový mistr, učitel, spisovatel, básník a mírový aktivista. Jeho učení o umění žít v přítomném okamžiku se šíří celým světem a pomáhá mnoha lidem.

Narodil se v roce 1926 v jižním Vietnamu a ve věku šestnácti let odešel jako novic do kláštera. V roce 1950 založil v Saigonu chrám Ung Quand a na stránkách časopisu Vietnamský Buddhismus začal koncipovat základní ideje angažovaného buddhismu. V roce 1961 odcestoval do USA, kde přednášel dějiny náboženství na univerzitě v Princetonu a vyučoval buddhismus na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Po návratu do Vietnamu založil Mládežnickou školu sociálních služeb, která se stala nejdůležitější organizací angažovaného buddhismu během vietnamské války.

V roce 1965 Thich Nhat Hanh založil Řád Tiếp Hiện (Řád Spolu-bytí), který má dnes více než čtyři sta členů a takzvané užší společenství, tvořené několika tisíci lidmi, kteří se drží podobných zásad. Cílem řádu je být v kontaktu sám se sebou i s realitou, rozvíjet porozumění a soucítění, a neoddělovat se od okolního světa. Lidé by měli být vnímaví ke kráse světa (od krásy sněhových vloček, měsíčního svitu, po květiny), stejně jako k utrpení světa (chudobě, nemocím, zneužívání a útlaku).

V roce 1967 byl Thich Nhat Hanh nominován Martinem Lutherem Kingem Jr. na Nobelovu cenu za mír, od roku 1973 do roku 2017 žil v exilu ve Francii. V roce 2018 se konečně mohl vrátit domů, do svého kořenového kláštera ve Vietnamu. Je považován za průkopníka buddhistického učení na Západě, kde založil síť klášterů a meditačních center, nejznámějším z nich je Plum Village v jihozápadní Francii a EIAB (European Institute of Applied Buddhism) v Německu.

Text přeložil Šimon Grimmich, za redakční podpory Ivy Sofi Prokopové, obálku, sazbu a ilustrace k jednotlivým cvičením připravily Marta Červáková a Magda Kadlecová.

Vyšlo v dubnu 2019.

Štěstí
Mohlo by vás zajímat:
Štěstí
Více informací o knize
Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Když pozitivní myšlení nefunguje
Šťastné dny

Co se stane, když se úspěšná motivační řečnice, mentorka a autorka knih o osobním rozvoji ocitne v depresi? Přesně o tom…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Půda, duše, společnost: nová svatá trojice
Půda, duše, společnost

„Žijeme v dobrotivém vesmíru. Nejlaskavější je půda.“ To jsou slova mírového a ekologického aktivisty a bývalého džinistického mnicha Satiše Kumára. Najdeme…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Zen a umění zachránit planetu – poslední kniha otce mindfulness
Zen a umění zachránit planetu

Zajímá vás mindfulness? Rádi byste se s ní seznámili víc, ale nevíte, kterého z mnoha mindfulness koučů si vybrat? Začněte s otcem…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek