Nalezení vnitřního míru a štěstí
Kniha za knihou: Další publikace buddhistického mnicha jménem Thich Nhat Nanh, která vychází v češtině je věnovaná tomu, po čem lidé touží celé věky: nalezení vnitřního míru a štěstí. Tato kniha je další skvělým dílem věnovaným stále populárnějšímu filozofickému konceptu tzv.: mindfulness.
Název: Štěstí
Podtitul: Co pro ně můžeme udělat
Autor: Thich Nhat Nanh
Nakladatelství: Alferia
Rok vydání: 2019
Počet stran: 208
V anotaci se dozvíme, že se jedná o návodnou knihu, kde se seznámíme s řadou praktických cvičení, která autor sbíral více než 60 let. Oblíbený učitel buddhismu sestavil tuto učebnici / cvičebnici plného vědomí(mindfulness), ze které mohou čerpat jak nováčci, tak pokročilí.
Autor knihy Štěstí THICH NHAT HANH je buddhistický mnich, zenový mistr, učitel, spisovatel, básník a mírový aktivista. Jeho učení o umění žít v přítomném okamžiku se šíří celým světem a pomáhá mnoha lidem. Narodil se v roce 1926 v jižním Vietnamu a ve věku šestnácti let odešel jako novic do kláštera. V roce 1950 založil v Saigonu chrám Ung Quand a na stránkách časopisu Vietnamský Buddhismus začal koncipovat základní ideje angažovaného buddhismu. V roce 1961 odcestoval do USA, kde přednášel dějiny náboženství na univerzitě v Princetonu a vyučoval buddhismus na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Po návratu do Vietnamu založil Mládežnickou školu sociálních služeb, která se stala nejdůležitější organizací angažovaného buddhismu během vietnamské války.
Thich Nhat Hanh , zdroj obr.: The Ecologist
„Netrpíte proto, že jsou věci pomíjivé. Trpíte, proto, že věci jsou pomíjivé, jenomže vy o jejich pomíjivosti nevíte.“
Thich Nhat Hanh
Nakladatelství Alferia vydala rozměry sice malou knížečku (cca 12 x 16 cm – vejde se i do menší kabelky), ale pokud se věnujete mindfulness, některé ze stezek buddhismu či jakémukoli konceptu seberozvoje, bude pro vás velkým přínosem. Já jsem nadšená zejména z toho, že jsem konečně objevila knihu, kde jsou zcela na prvním místě praktické rady a cvičení. A navíc taková, která jsou dokonale vyzkoušená a prověřená časem (hooodně dlouhým časem). Teorie najdeme v každé obdobné publikaci dost a dost, ale praxe již méně. A ta je přece mnohem cennější pro každého, kdo to s mindfulness myslí doopravdy. Protože všichni víme, že jedna věc je mít dostatek informací a věc druhá je umět tyto informace uplatnit ve svém denní rutině a právě o toto se kniha snaží: předložit návrhy toho, jak lze (s trochou cviku) žít vědomě.
Knížka je členěna do 6 kapitol, které se věnují každodenním činnostem, ve kterých je možné a zároveň prospěšné „žít přítomný okamžikem – být vědomý“. Např.: Vědomé dýchání, meditace v chůzi, praktická cvičení během jídla, fyzická cvičení apod.
„… sedět a nic nedělat se většině z nás nezdá příliš snadné. Jsme zvyklí neustále něco dělat. Potřebujeme trénovat, abychom byli schopní sedět a užívat si sezení, nic nedělat a vychutnávat si nic nedělání.“ (str. 28)
Přebal knihy se mi nelíbí a rozhodně by mě na první pohled neupoutal. Po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodla, že v obrázku vidím plátek ananasu, ale co touto symbolikou autor ilustrace myslel, fakt netuším…
V knize pro mě byla největší novinkou tzv. „Mírová smlouva“, jejíž vzor je v knížečce uvedený. Jedná se o nástroj, pro udržení harmonie ve vztahu a partneři se v podstatě svým podpisem zaváží, že se navzájem budou respektovat a nebudou si ubližovat. Dále se mi líbí uvedení uvědomění si přítomnosti okamžiku do fyzického cvičení – pokud to zkusíte, zjistíte, že prožitek i užitek z pohybu je zcela jiný, než když cvičíme „normálně“ a myslíme při tom na všechno možné, jen ne na to, co právě vnímá naše tělo.
Summa summarum
Knížka je skutečně inspirativní a svým obsahem originální publikací: nejedná se o žádný kompilát informací, ale o původní zdroj praktických rad a cvičení vycházející z buddhismu a dlouhodobého praktikování vědomého žití. Knížku doporučuji každému, kdo se snaží jít cestou mindfullnes či buddhismu.
Moje hodnocení (jako ve škole): 1
V procentech: 91%
Káťa Moravcová na blogu Kniha za knihou