Představujeme: Ženy plují na sever
Ženy mohou být spokojené v jakémkoliv věku, i v tom pozdějším, a s vděčností si užívat darů života. Tato kniha skrze příběhy ukazuje cesty, jak se jako zralá žena stát autentickou, empatickou a moudrou bytostí.
Sedmdesátiletá autorka Mary Pipherová úročí své zkušenosti dcery, sestry, matky, babičky, pečovatelky, klinické psycholožky a kulturní antropoložky a píše pro ženy o ženách v bodě životních proměn. „Když se nám podaří zachovat soudnost, vtip a schopnost zacházet s emocemi, může to být nejradostnější období života. Pokud jsme se na cestu dobře připravily a máme ty správné mapy a průvodce, tahle cesta může mít velký přesah.“
Kniha se čte s podobnou lehkostí jako třeba sbírka anekdot nebo posty na sociální síti, ale přitom se dotýká témat, které ženy po šedesátce řeší: všechny formy ztrát, proměny těla, přijímání podpory a péče, samota, vytváření nebo nevytváření nových vztahů, vztahy s rodinou, přehodnocení a přijetí svého života.
Ukázky z knihy:
Svou minulost změnit nemůžeme. Můžeme však změnit příběhy, které si o ní vyprávíme.
Možná nejdůležitějším faktorem pro spokojené prožití dne je schopnost mírnit svá očekávání. Z globálního hlediska je pocit štěstí úzce spojen s rozumnými očekáváními. Dává to smysl – čím vyšší jsou naše očekávání (například na jídlo, dovolenou nebo sraz s lidmi, které jsme dlouho neviděly), tím pravděpodobnější je, že skončíme zklamané.
Kultura nás utváří a my utváříme ji. Ve společnosti, která si cení ženského mládí a krásy, s věkem ztrácíme postavení. Když naše těla stárnou, musíme hledat jiné způsoby, jak nechat svůj hlas zaznít. Musíme o naše těla pečovat a zároveň učit své okolí, jak se o nás má starat. Skočme tedy do loďky a odrazme se od břehu.
Nikdo nemá povinnost sám zachraňovat svět, ale s ohledem na okolnosti se můžeme pokusit udělat to, co je v našich silách. To většinou znamená spolupracovat s ostatními. Skupiny jsou efektivnější než jednotlivci. Spolupráce nám umožní překonávat překážky společně a najít útěchu ve sdílení starostí.
Aktivita je lékem na zoufalství. Ať už naše činnost světu prospěje či nikoli, rozhodně prospěje nám.
Ať už jsou naše životní podmínky jakékoli, můžeme svůj život učinit krásným a úplným, pokud budeme usilovat o růst. Autentický život je výsledkem hloubkového procesu, který vyžaduje, abychom naslouchaly svému tělu, srdci i myšlenkám. Jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je meditace, ale existují i jiné cesty – například umění, psaní deníku, jóga nebo hloubavé rozhovory – které nám pomůžou poznat, kým skutečně jsme.
Vděčnost se můžeme naučit praxí. Dokonce i v těch nejtěžších zkouškách je možné najít něco, co nás potěší a co můžeme ocenit.
Řekli o knize:
„Promyšlená, moudrá a od základů transformující, kniha Ženy plují na sever vypráví příběhy, které nám dodávají naději a pocit, že na cestě nejsme samy. Také nám poskytuje vzory a múzy pro různé nástrahy a radosti, které nás v pozdějších obdobích života čekají. Je to skutečně jedinečná kniha, na jakou jsem dlouho čekala.“
– JULIA ALVAREZOVÁ, autorka knih How the García Girls Lost Their Accents a In the Time of Butterflies
„Tuhle knihu miluju. Nezůstaňte u jednoho přečtení. Já si ji nechávám připravenou po ruce, abych měla vždy na dosah dávku věcné moudrosti, humoru a citu pro to důležité. Mary Pipherová mě nikdy nezklame.“
– JOANNA MACYOVÁ, autorka knihy Aktivní Naděje (česky vychází v říjnu 2020)
O autorce: Mary Pipherová (*1947) je kulturní antropoložka a klinická psycholožka, která se zaměřuje na ženy, léčbu traumatu a dopady kultury na duševní zdraví, čímž si vysloužila titul „kulturní terapeutka“ své generace.
Je autorkou deseti knih, vedle nejnovějšího titulu Ženy plují na sever největší zájem zaznamenal titul Ofélie podruhé: Záchrana já u dospívajících dívek (v originále Reviving Ophelia: Saving the Selves of Adolescent Girls, poprvé vyšlo 1994, v češtině zatím nevyšlo). V tomto mnohokrát dotiskovaném titulu se zabývá dospíváním a připodobňuje současné adolescentky k Ofélii z Shakespearova Hamleta, která je definovaná externě muži a postrádá vlastní vnitřní směr. To může vést k přílišnému zaměření na fasádu, kniha analyzuje z toho vyplývající problémy.
Další její knihy se zabývají hledáním vnitřního klidu (Seeking Peace), psychologickou praxí (Letters to a Young Therapist), nebo vztahem k planetě Zemi (The Green Boat).
Mary se narodila na plošině Ozark a vyrůstala v Nebrasce. Od dětství ráda četla, psala, plavala, byla v přírodě a povídala si svými přáteli a rodinou. Věnuje se komunitním aktivitám a aktivismu. Nyní žije ve městě Lincoln v Nebrasce v USA se svým manželem Jimem.
Získaná ocenění: New York Times Bestseller * USA Today Bestseller * Los Angeles Times Bestseller *Publishers Weekly Bestseller
Kdy kniha vyšla? České vydání v překladu Bětky Vargové vychází v září 2020.
Kde knihu můžu koupit? Knihu najdete v knihkupectvích nebo na e-shopu zde: