Představujeme: Kundaliní jóga jako cesta duše
V knize postupujeme obratel po obratli vzhůru po páteři a ke každému obratli získáváme cvičení, afirmaci, psychospirituální souvislosti a krátký příběh. Může se podle ní cvičit jako podle programu na 1 040 dní (26 obratlů x 40 dní) nebo se dá číst jako studijní literatura k psychosomatice jednotlivých částí páteře. Zajímavý je i osobní příběh autora, sledujeme příběh individuálního duchovního vývoje. Texty doplňují četné obrázky, fotografie a případně i videonahrávky v němčině na webové stránce www.kundalini-yoga-seelenreise.info.
Autor se zaměřuje na vyladění vývojového procesu, ke kterému dochází během jednotlivých cviků a meditací, s úkoly duše, kterými podle jógové filozofie v daném životě prochází. Každý z 26 obratlů je jednou zastávkou na cestě duše.
Knihu ocení studenti a lektoři jógy všech směrů, kteří se chtějí více dozvědět o energii kundaliní, páteři a jednotlivých obratlích. Zároveň v ní autor prakticky a živě zprostředkovává učení o cestě duše, během níž dochází k odstranění starých vzorců, traumat a bolestivých míst.
Obratel po obratli k pochopení psychosomatiky páteře
Pomocí cviků uvedených v této knize lze uvolnit kundaliní v těle, která stoupá po jednotlivých obratlích a přináší vyléčení psychosomatických zranění a blokád usazených v tělesných strukturách.
Cesta začíná ve spodní části páteře a pokračuje všemi 26 obratli nahoru, přičemž s každým obratlem je spojena nějaké téma, úkol. Sám autor podle svých slov prošel touto cestou za 44 let své jogínské praxe, ale čtenáři knihy ji mohou zvládnout za 1044 dní, kdy praktikují každou kriju 40 dní. Cesta duše neboli „kundaliní“ po obratlích ho podle jeho vlastních slov změnila z nejistého studenta sociologie plného strachu a pocitů méněcennosti v jogína, který je šťastně ženatý, provozuje jógové studio, napsal řadu knih a vyučuje za doprovodu své kytary po celém světě.
Ke každému obratli je připojen autobiografický příběh, který ilustruje téma daného obratle. Satya líčí své někdy až mystické zážitky, které měnily jeho životní dráhu a naváděly ho na cestu jeho duše. Pro studenty kundaliní jógy, ale i jiných duchovních disciplín, je jeho cesta zahrnující rovněž odmítnutí „zkratek”, inspirující a povzbuzující. Cílem není dosáhnout „magických“ sil pomocí rychlého probuzení kundaliní, ale žít život s odvahou, jasnou myslí a chápat ho jako velký dar plný zázraků.
Na základě svých bohatých a dlouholetých zkušeností učitele a trenéra kundaliní jógy a spirituálního kouče nabízí Satya Singh inspirující cestu k úplnému vnějšímu a vnitřnímu zhojení, vyšší kvalitě života, bdělému vědomí a tělesnému zdraví.
S mnoha fotografiemi, kresbami, praktickými cviky a meditacemi!
Ukázka
Obratel 10
Spojený se: Slinivkou, která reguluje hospodaření těla s cukry.
Srdeční čakra: Usiluji o nezištnost.
3. pada: Cvičím se v empatii.
Afirmace: Miluji protiklady.
Cesta obratlem 10: „Cítím nezištnou lásku:“
V amsterodamském ášramu vládla pro kontakt nesezdaných mužů a žen dvě základní pravidla:
- Žádné vzájemné masáže
- Pokud je muž a žena na stejném pokoji, musí zůstat dveře otevřené (alespoň na skulinu).
Tato pravidla měla 20 mladým, zdravým, energií nabitým mužům a ženám pomoci si vztah, který chtějí navázat, dobře rozmyslet.
Kundaliní jóga je tantrická jóga (to znamená, že se „mužská a ženská energie vzájemně proplétají“). Sexualita a velká radost ze života, kterou nám umožňuje, v ní mají své důležité místo.
Jogíni se nicméně snaží omezit svou sexualitu na závazné vztahy. Jednak na základě vnímání toho, že sexuálním spojením dochází ke vzájemnému energetickému ovlivnění, které nelze ukončením vztahu jen tak beze stop a bezbolestně smazat, takže krátkodobé sexuální kontakty zanechávají nepříjemné energetické stopy.
Za druhé, protože pouze v závazných vztazích je dostatek důvěry, aby byl umožněn prožitek hluboké jednoty, který v sexuálním vztahu hledáme. Usilujeme o „saibhang“, nezištnou lásku, které můžeme dosáhnout pouze naprostým odevzdáním. Saibhang je vztah o intenzitě, které se říká „jedna duše ve dvou tělech“, a která přináší oběma mimořádný růst.
1984: Kdo to řídí?
(Zpráva o vlastní zkušenosti k obratli 10)
„Existují různé druhy lásky: láska jak z Hollywoodu, ňuch ňuch láska, láska ve stylu „dělíme se o všechno“, slepá láska…. A pak existuje láska nekonečna, ve které všechno dáváš a nic nepotřebuješ … „
— Yogi Bhajan
Jakkoli jsem se ve Francii ještě projevoval zdrženlivě: „Jo, tak za pět let si umím případně představit manželství“, o půl roku později jsem byl naprosto „zabouchnutý“. Mezi hamburským a amsterodamským ášramem létaly v intervalu několika dní desetistránkové dopisy sem a tam.
Nyní měla přijet na návštěvu. Vypůjčil jsem si pro tuto příležitost Gurupartapsův pokoj a dveře jsem samozřejmě zavřel – jsem přece už dost starý, ne?
Seděli jsme na Gurupartapsově posteli, jediném kusu nábytku v pokoji, a vedli jsme dlouhý a nádherný rozhovor. Při něm jsem se ale, téměř aniž bych si to uvědomoval, posunoval stále blíž k ní – až do okamžiku, kdy se má levá ruka prakticky bez mé vědomé kontroly zvedla a velice pomalu se vydala na dlouhou cestu k jejím ramenům …
Přesně v této nekonečné vteřině na mně přilétl ze stropu proud vody, přesně tolik, aby mne – a jen mne – zcela promočil; ani postel nebyla mokrá.
Ruka byla ve vteřině zase dole, kouzlo okamžiku pryč, a trvalo dlouho, než jsme se byli schopni samým smíchem trochu nadechnout.
Ne, na stropě nebyla mokrá skvrna.
Ne, v hořejším pokoji nebylo umyvadlo.
A na pozdější dotaz: ne, Gurupartap nikdy nic takového nezažil. Copak by si tam jinak postavil postel?
O několik měsíců později jsme se zasnoubili na jednom tantrickém kurzu, který vedl Yogi Bhajan v dunách u Severního moře. „Jděte a množte se“, dal nám své téměř biblické požehnání.
A nyní se uskutečnil první dotyk. Jak neuvěřitelně krásný pocit to byl, dotýkat se její tváře a turbánku, zatímco o pár stolů dál pokračovala skupina Italů ve zpěvu vícehlasých písní – nezapomenutelné!
Na dalším Festivalu jógy jsme se vzali.
Krija (k obratli 10): Zázračný oblouk
Ve stoje: nohy jsou patami u sebe, prsty na nohou ukazují ven. Paže zvedněte nad hlavu, horní část paží se lehce dotýká uší. Dlaně ukazují dopředu. Aktivujte a držte mulband. S nohama propnutýma z 95% se zakloňte z bederní páteře, včetně zapojení hrudní páteře, ramenních kloubů a krční páteře (paže se stále dotýkají uší), takže z těla vznikne oblouk.
Doba: 2 minuty
Z této pozice se pomalu předkloňte dolů (paže se stále dotýkají uší), aby se ruce dotkly podlahy. Uvolni mulband.
Nadechněte se, zadržte dech a rytmickým pohybem několikrát vtáhněte a povolte Bod středu.
Vydechněte, zadržte dech po výdechu a rytmickým pohybem několikrát vtáhněte a povolte Bod středu.
Doba: 2 minuty
Vyjděte pomalu z pozice a uvolněte se.
Cvik má intenzivní léčivé účinky a otevírá srdce.
Přípravná cvičení
Kočka – kráva: Působí na ledviny a nadledvinky.
Mlýn: Působí na slepé střevo a iliosakrální kloub.
Veslování: Působí na zádové napínače a slinivku.
Kdo je autor?
SATYA SINGH (*1949 v nizozemském Haarlemu) je učitel jógy, diplomovaný sociolog a přímý žák Yogi Bhajana. Jako učitel jógy působí od roku 1977. V současné době pracuje jako lektor a koordinátor učitelského výcviku v kundaliní józe Hoheluft v Hamburku. Zabývá se hudbou a také napsal řadu knih o józe a astrologii. V češtině mu kromě knihy Kundaliní jóga jako cesta duše také vyšly kniha Jóga a stromy (Fontána, 2009) a Jógová kniha o životě a smrti (Elfa, 2018).
Kdy kniha Kundaliní jóga vychází?
Kniha Kundaliní jóga vychází 16.2. 2021 v rámci Jógové řady. Z němčiny ji přeložila Hana Kyralová.
Kniha obsahuje četné ilustrace obratlů a páteře a také fotografie jednotlivých jógových pozic. Formát B5, šitá vazba.
Kde knihu Kundaliní jóga můžu zakoupit?
Ve všech dobrých knihkupectvích nebo přes odkaz níže: