Představujeme: Kraniosakrální jóga
Originální kniha české lektorky Lucie Uhlířové seznamuje čtenáře s kraniosakrální jógou. Tato metoda vychází z osteopatie a věnuje se rozvoji funkční síly, ohebnosti, uvolnění fascií, rovnováze, tekutosti a dechu. Čtenáři se seznámí s cviky a doporučeními pro jednotlivá roční období. Kniha obsahuje četné barevné fotografie a nákresy. Jedná se o jedinou knihu věnovanou tomutu tématu v češtině.
Co je kraniosakrální jóga?
Kraniosakrální (cranio = lebka, sacrum = kost křížová, kraniosakrální = věnující se páteři od lebky ke kosti křížové a mozkomíšnímu moku) jóga vychází z principů fungování kraniosakrálního pulsu a jeho vlivu na lymfatický i glymfatický systém. Předpokládá, že projev dechu života na buněčné úrovni je základním předpokladem dobrého zdraví.
Tento jógový systém zrcadlí i moudrost čínské medicíny, hlavně v provázanosti k pěti elementům, ve čtyřech ročních dobách. Uctívá principy přirozeného koloběhu roku, vede život k cykličnosti v rámci roku i v průběhu dne.
Díky kraniosakrální józe můžete zažít hlubší napojení na své skutečné pocity. Tělo se tu dostává do pohybu právě díky pocitu. Vitalita je pak dána mírou vyladěnosti na vlastní kraniosakrální puls, který je určitým rytmem. Technika pumpování (jednoduchého, složeného, šikmého a obráceného pumpování v ásánách) – pohyb prováděný pažemi prokazatelně ovlivňuje dech života – kraniosakrální puls.
Praktikovat může každý, ásány a dechové vzorce využívané v tomto systému nejsou nijak komplikované, používají se jen krátké zádrže dechu k pozastavení mysli.
Čím je kraniosakrální jóga jedinečná?
Kraniosakrální jóga je jedinečná svým zaměřením na cykly a rytmy přírody. Kniha Kraniosakrální jóga obsahuje cvičení, masáže a vizualizace orientované sezónně, respektující denní i roční cykly, i zapojující poznatky z prastarého systému čínské medicíny.
Co sezónní lekce kraniosakrální jógy obsahují?
Krátká relaxace pomocí „klidového bodu“ – tato pomůcka zastavuje mozkomíšní mok ve čtvrté mozkové komoře. Klidový bod se běžně projevuje jako stav prohlubujícího se klidu, v němž vznikají léčivé procesy.
Praktikování ásán posilující a uvolňující tělo a ásán s pumpováním dechu života – pomalým plynutím zaujímáme pozice vybrané podle ročního období, z nichž některé jsou obohaceny o pumpování dechu života. To vše s důrazem na pravidelné dýchání, uvolňování napětí v těle (fascie) a vnímání sebe sama.
Dechová cvičení příp. některé techniky z thajské masáže – pomocí dechových cvičení získáváme novou energii, obnovujeme vitalitu a harmonizujeme dech v obou nosních dírkách. Thajská masáž podporuje proudění energie v celém těle a vede k vystředění páteře.
Meditace a vizualizace – cílem je zklidnění či úplné zastavení mysli. Vnímání našeho vnitřního prostoru s otevřenou pozorností.
Řekli o knize
„Kniha Kraniosakrální jóga srozumitelnou a praktickou cestou osvětluje princip spojení mikro a makrokosmu skrze zohlednění rytmů odpovídajících vnitřní alchymii živlů a ročních období.“
– Barbora Hu, lektorka jógy, mimojiné absolventka výcviku v Kraniosakrální józe a autorka knihy Polibek kobry (Alferia, 2021)
Kdo je autorka?
Lucie Uhlířová je česká učitelka jógy a sportovního lezení. Věnuje se kraniosakrální józe, kraniosakrální osteopatické terapii, meditacím a thajským masážím. Vyšla ze sportovního lezení a praxe kraniosakrální jógy se pro ní stala cestou do bran poznání. Velmi ji inspiruje mystik a jogín Eduard Tomáš. Thajskou masáž se učila u soukromé učitelky v thajském Krabi. Po mnoho let vede kurzy sebepoznání, meditace a jógy. Několikrát ročně otevírá výcvik v Kraniosakrální józe. ૐ
Kdy kniha Kraniosakrální jóga vychází?
Kniha Kraniosakrální jóga vychází 8.7. 2021 v rámci Jógové řady.
Kde knihu Kraniosakrální jóga můžu zakoupit?
Ve všech dobrých knihkupectvích nebo přes odkaz níže: