Představujeme: Čung-jüan čchi-kung
Po sedm tisíc let
oblast Čung-jüan ukrývala tajné nauky.
Nejprve zpřístupnila šaolinské kung-fu,
potom tchaj ťi čchüan –
a celý svět jimi byl fascinován.
Nyní světu odhaluje
nejefektivnější systém
pro uzdravování,
léčení a osobní rozvoj –
Čung-jüan čchi-kung.
Poznejte čchi-kung a zušlechtěte tělo i mysl!
Kultivace životní energie – čchi – je praxe, která má v Asii mnohatisíceletou tradici. Čchi je slovo pro životní sílu a kung znamená práce. Čung-jüan čchi-kung se jmenuje podle oblasti Čung-jüan, ze které pochází, a zájemce rozvine v mnoha aspektech lidského bytí: tělesná cvičení, duchovní rozvoj, harmonizace, vzdělávání, samoregulaci, ozdravování, léčení, poskytuje i filozofickou koncepci vzniku a vývoje vesmíru a pomáhá k nalezení vlastního místa jednotlivce.
Kniha obsahuje kapitoly z teorie i praxe prvního stupně čchi-kungu včetně náčrtků a obrázků.
Na prvním stupni se aktivuje oblast spodního tan-tchienu, což zlepšuje činnost a fungování ledvin, které patří k prvku voda.-K elementu vody se tradičně přiřazuje černá nebo tmavě modrá barva a tak i obálka knihy má tuto barvu.
Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie.
Co je Čung-jüan čchi-kung?
Čung-jüan je rovina v centrální části Číny, geografický název oblasti, kde před více než 7 tisíci lety vznikl tento směr čchi-kungu. Kdysi se tak jmenovala velmi velká provincie v centru Číny v oblasti řeky Chuang Che, známé také jako Žlutá řeka – říká se jí tak kvůli žluté barvě jejích vod. Tisíce let se podél jejích břehů rozkládalo starodávné osídlení Číňanů a právě tato oblast se považuje za kolébku čínské národnosti a čínské kultury. Rovina je ohraničena vysokými horami s množstvím jeskyň. Osídlení v horách se datují na více než sedm tisíc let. Na nejméně dostupných místech vyrostly posvátné stavby a následně kláštery a chrámy.
Věří se, že právě tam, v horských oblastech, se zrodil systém Čung-jüan čchi-kung. Traduje se, že tento systém existoval už před sedmi tisíci lety – dlouho před vznikem světových náboženství a dalších směrů čchi-kungu.
Systém Čung-jüan čchi-kung je velmi rozsáhlý a právem patří k celostním systémům. Zahrnuje všechny aspekty lidského bytí – vzdělávání, rozvoj, samoregulaci, ozdravování, léčení, filozofickou koncepci vzniku a vývoje vesmíru i místo člověka jakožto součásti tohoto světa. A právě díky síle své úplnosti a univerzálnosti a také díky propracovaným metodám výuky a tréninku mnohé jeho části ještě stále patří k „tajným znalostem“, nedostupným pro široké vrstvy populace. Ale to, co je již známo, umožňuje rozšířit vědomí a znovu spatřit sebe a své místo ve světě, vytrhnout se za hranice vnímání člověka jakožto obyvatele Země a poznat sám sebe jako vesmírnou bytost v procesu neustálého vzestupu v evolučně se rozvíjejícím světě.
Pasáže z knihy
„V systému Čung-jüan čchi-kung je tento cvik jedním z nejdůležitějších a jeho různé podoby se praktikují na čtyřech stupních. Říká se mu Velký strom.
Odedávna se lidé zamýšlejí nad otázkou, proč lidský život končí v 60, 70, 80 letech. Málokdo se dožije 90 let. A skoro nikdo nepřekročí hranici 100 let.
Mluvili jsme o tom, že čchi-kung může prodloužit délku života. Ale k tomu, abychom žili déle, je nezbytné být zdravý. A co to znamená „žít déle“? Jak dlouho můžeme žít? Když jednoduše řekneme, že bychom měli žít déle, tak to není úplně přesné. Určujícími jsou jiné faktory. Například, nyní je vám padesát let a po cvičení čchi-kungu se cítíte na dvacet. Z tohoto úhlu pohledu můžeme říci, že jste omládli. A pokud je vám dvacet let a vypadáte na padesát, tak v tom případě nelze mluvit o tom, že je vám skutečně dvacet let. Můžeme posuzovat věk člověka nejen podle prožitých let, ale také z pohledu rezerv životní energie. Někdy skutečný věk ani neznáme a mluvíme o množství životní energie.
Dnes vědci z celého světa došli k závěru, že délku života lze určit podle míry pohlavní potence. Právě toto, a nikoli věk a vnější vzhled, vypovídá o tom, zda je člověk starý nebo ne. Do dvanácti let u většiny lidí tyto funkce ještě nejsou, potom se objevují a někde kolem padesáti let začínají pohasínat. Tehdy říkáme, že tento člověk už není mladý. Ale při praktikování čchi-kungu je možné se cítit mladý ještě v osmdesáti letech. V reálném životě se vše děje trochu jinak. U velmi mnoha lidí, kterým je lehce přes třicet, jsou pohlavní funkce oslabené. Při praktikování čchi-kungu se začínají rychle obnovovat, člověku se navyšuje síla a energie, zlepšuje se zdraví…
A jak dosáhnout dlouhověkosti, jak prodloužit život?“
ČCHI-KUNG V KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ: JAK CVIČIT PO CELÝ DEN
- Když se ráno probudíte, položte si ruce na oblast spodního tan-tchienu a zkoncentrujte v něm čchi. Délka je 3-5 minut.
- Otevřete kanály na prstech rukou a nohou.
- Pak si zacvičte Velký strom. Pokud máte dost času, tak i s přípravnými cviky, pokud máte jen omezený čas, tak pouze Velký strom. Pokud je času hodně málo, tak můžete před oknem přijmout čchi z okolního prostředí.
- Při jídle můžete praktikovat přeměnu jídla.
- Cestou do práce, do obchodů, za svými činnostmi, můžete praktikovat čchi-kung při chůzi.
- V dopravě můžete praktikovat Malý nebeský kruh, Přeměnu čchi, nebo Velký strom bez zapojení rukou.
- Za volantem auta lze cvičit Přeměnu čchi.
- V práci, pokud máte sedavé zaměstnání, nejprve zaměřte pozornost na spodní tan-tchien, prociťte v něm horkou kuličku a pak začněte s prací. Periodicky přepínejte pozornost na spodní tan-tchien: „Zdá se, že je, zdá se, že není“. Je také možné provádět Malý nebeský kruh. Pokud musíte stát, můžete cvičit Malý nebeský kruh nebo Velký strom bez zapojení rukou.
- Před televizní obrazovkou je dobré praktikovat Přeměnu čchi.
- Večer před spaním otevřete kanály na prstech a nohou, 5-10 minut praktikujte Přeměnu čchi. Vsedě, v pohodlné pozici s rovnými zády a zavřenýma očima, se snažte vidět před vnitřním zrakem ve spodním tan-tchienu horkou červenou kuličku.
- Lehněte si na záda, a pokud je to nutné, zabývejte se léčebnými cviky. Je možné „spustit“ Malý nebeský kruh nebo položit ruce na spodní tan-tchien a v takovém stavu usnout.
Řekli o knize
„Čchi- kung je jedním z 5 pilířů tradiční čínské medicíny a ze své dlouholeté praxe znám jeho úžasné účinky v prevenci i léčbě onemocnění. Kniha, která se Vám dostává do rukou, představuje čchi-kung po teoretické i praktické stránce, z pohledu diagnostiky a terapie, zasazuje jej do kontextu každodenního života. Stává se tak vynikajícím pomocníkem pro laickou i odbornou veřejnost.“
– MUDr. Dagmar Komárková, vedoucí lékařka kliniky TČM Inspirita
„Cvičení čchi-kungu vypadají zajímavě, ale to není důležité.
K čchi-kungu se vážou barvité příběhy, ale ani to není důležité.
Důležité je to, že čchi-kung funguje.
🙂 “
– MUDr. Karel Nešpor, CSc., psychiatr specializovaný na léčbu návykových nemocí a praktikant Čung-jüan čchi-kungu
Kdo jsou autoři?
Sü Ming-tchang
Velmistr čchi-kungu. Věnuje se tradiční čínské medicíně, Image Medicine a výuce čchi-kungu. Pokračuje v linii Čung-jüanského čchi-kungu, staré tisíce let. Je zakladatel institutů Kundawell v Číně a v USA
Narodil se v provincii Che-nan v rodině známého chirurga. Vystudoval univerzitu v Si-anu v oboru inženýr programátor, doktorát získal na univerzitě v Pekingu. Absolvoval dvouletou stáž v americkém centru moderní výpočetní techniky, pracoval v laboratoři programování čínské akademie věd a byl vedoucím specialistou v Institutu výzkumu zvláštních schopností člověka.
Od raného dětství se věnoval wu-šu a poté čchi-kungu. Mnoholetá praxe, obrovská houževnatost a vrozený talent, umožnili mistru Sü Ming-tchangovi v neuvěřitelně krátké době dosáhnout mistrovství v čchi-kungu, a projít výukou u mnoha vynikajících čínských učitelů a odborníků. Souběžně s hlavní specializací studoval tradiční čínskou medicínu.
Vede semináře a demonstruje léčebně-ozdravné metody Čung-jüan čchi-kung a Image Medicine v různých státech světa. Zabývá se výzkumem těžkých a neléčitelných onemocnění a hledáním jejich příčin, účastní se mezinárodních konferencí, včetně Kongresu USA, kde prezentuje výsledky výzkumné činnosti a léčení.
Tamara Ivanovna Martynovová
Tamara Ivanovna Martynovová, je vedoucí Kyjevského centra Čung-jüan čchi-kung a spoluzakladatelka Celoukrajinské asociace ČJČ. Působí jako spoluautorka knih, videí a výukových programů tohoto směru.
Vystudovala Kyjevský polytechnický institut, v letech 1969 – 1998 pracovala v Institutu elektrického svařování E. O. Patona Ukrajinské akademie věd. Současně s hlavním zaměstnáním absolvovala v letech 1980 – 1981 výuku na kurzech parapsychologie na Institutu psychologie ukrajinské akademie věd, několik let byla členem představenstva vědecko-technické společnosti specialistů v radiotechnice, elektronice, a komunikace A. Popova a vedla kurzy rozšířeného vědomí.
V roce 1991 se seznámila s Mistrem Sü Ming-tchang a školou Čung-jüan čchi-kung. Následně se stala organizátorkou a překladatelkou přednášek a seminářů na Ukrajině a v Rusku. V roce 1995 založila Kyjevskou asociaci čchi-kungu a do roku 2003 stojí v jejím čele. Sama od roku 1993 vyučuje Čung-jüan čchi-kung v různých státech světa. Od roku 1998 je stálým účastníkem každoročních mezinárodních retreatů v Šao-linu.
Kdy kniha Čung-jüan čchi-kung vychází?
Kniha Čung-jüan čchi-kung vychází 6.9. 2021 v rámci Jógové řady. Přeložil ji Petr Kochlík. Autorkou české obálky je Lenka Blažejová.
Kniha obsahuje kapitoly z teorie i praxe prvního stupně čchi-kungu včetně náčrtků a obrázků.
Kde knihu Čung-jüan čchi-kung můžu zakoupit?
Ve všech dobrých knikupectvích nebo přes odkaz níže: