ČTEME DĚTEM / MALÁ BOJOVNICE
Zajímá vás lepší svět? Na blogu Malé radosti se píše, pro koho je vhodná knížka Malá bojovnice. Možná vás to překvapí.
Malá bojovnice je kniha chudá do množství slov, ale bohatá do obsahu. Někdy jsou slova zbytečná a veškeré poselství vystihne ilustrace a pár vět.
Malá bojovnice se bude líbit především holčičkám. V první vlně těm slečnám, které začínají chápat rozdíly mezi dobrem a zlem, analyzují interakce mezi dospělými nebo mezi dětmi. A v druhé vlně čtenářkám na počátku své kariéry, krátký srozumitelný text motivuje k samostatnému čtení a ilustrace knihu báječně doplňují.
Předesílám, že takhle kniha vyžaduje účast rodiče. V tomto případě je žádoucí, aby se rodič aktivně podílel a vysvětloval.
Hrdinkou – bojovnicí – je malá rusovlasá holčička, která žije v souladu se sluncem, zemí i větrem. Každý den vítá jako příležitost udělat svět lepší pro sebe i pro ostatní. Ví, že je potřeba trénovat tělo i ducha, ochraňovat slabší a být vděčný za každý přítomný okamžik. Malá, v této knize bezejmenná, bojovnice může být kterákoliv holčička, která miluje život a záleží jí na svém okolí. Být superhrdinou neznamená mít upnutý barevný obleček a nějakou nadpřirozenou vlastnost. Být hrdinou může být úplně každý, kdo není lhostejný ke svému okolí, protože v tom je ukryta pravá síla.
Jak mi pověděly stránky goodreads.com, autorka Jennifer Adams má na svém kontě víc než 40 knih a dokonce jednu celou edici věnovala přiblížení klasické literatury dětem. Doufám, že než moje děti vyrostou, dočkáme se i českých vydání, protože např. Pýcha a předsudek, Moby Dick nebo Jana Eyerová v jejím podání vypadají úžasně.
Moby Dick Zdroj |
Pýcha a předsudek |
Ilustrace má na svědomí Španělka Carme Lemnisctes, vřele doporučuji její stránky. Co kniha, to pastva pro oči.
A ještě douška závěrem – děti se učí nápodobou, proto jestli z nich chceme mít malé bojovníky za lepší svět, musíme začít hlavně sami u sebe.
Jana Zdvihalová na blogu Malé radosti