Logo

Literatura poznání

8594049240890

Představujeme: AUDIOKNIHA Revoluce jednoho stébla slámy

25.1.2020

Nyní si můžete slova moudrého japonského farmáře Masanoby Fukuoky nejen přečíst, ale i poslechnout!

V lednu 2021 jsme vydali audioknihu, namluvil ji Jan Slovák a zvukovým designem doprovodil Jan Burian ml.

Co můžeme přestat dělat ještě dnes?

Kniha o zemědělství, která není jenom o zemědělství. Originální dílo japonského farmáře Masanoby Fukuoky je manifestem nebojování proti přírodě a inspirací k jednání, které nenarušuje přirozený chod věcí. Ukazuje, jak tento způsob nahlížení na svět může být uplatněn v zemědělství a při pěstování potravin. Dostává se až nad rámec zemědělství a přináší vlastní pohled na celou lidskou společnost. A tak je tato kniha také originálním filosofickým dílem, v němž autor čtenáře seznamuje s přirozeným způsobem uvažování a pohledem na svět, který umožňuje člověku žít naplněný život v souladu s přírodou.

Poutavost, jasnost a bystrost Fukuokových myšlenek vedla k tomu, že se kniha Revoluce jednoho stébla stala celosvětovým bestsellerem, byla přeložena do dvaceti jazyků a ovlivnila množství nejrůznějších lidí: farmářů, zahradníků, ekologických aktivistů, biozemědělců, příznivců slow food, lidí studujících východní nauky a dalších, kteří cítí, že právě naše vzdalování se přírodě má za následek vznik neřešitelných problémů. Z přečtení této knihy může čerpat inspiraci a nadhled i člověk, který (zatím) farmařit vůbec nehodlá. Nenechte se zpočátku odradit rýží a obilím.

Dala by se nazvat i Zen a umění hospodařit nebo Zelená knížečka,  manifest Masanoby Fukuoky o hospodaření, jídle a hranicích lidského poznání představuje radikální výzvu globálním systémům, na které ohledně našeho jídla spoléháme. Současně jde o duchovní paměti člověka, jehož inovativní systém obdělávání země odráží hlubokou víru v celistvost a rovnováhu přírodního světa. Jak Wendell Berry píše ve své předmluvě, kniha „je pro nás cenná, protože je současně praktická a filosofická. Je to inspirující zásadní kniha o zemědělství, protože není jenom o zemědělství“.

Jako kvalifikovaný vědec Fukuoka odmítl jak moderní agropodniky, tak staleté zemědělské tradice. V průběhu dalších desetiletí zdokonalil svou techniku „nicnedělání“: zdravý selský rozum, udržitelné praktiky, které de facto odstraňují využití pesticidů, hnojiv, orby a, což je možná nejdůležitější, zbytečné úsilí.

Ať jste partyzánský zahradník nebo vlastník užitkové zahrady, který se věnuje pomalému jídlu, nebo jen chcete zdravěji žít, něco zde najdete – možná vás to dokonce posune k tomu, abyste revoluci začali sami.

Řekli o knize

The method is based on Japanese research farmer Masanobu Fukuoka's book One Straw Revolution.

„Ve Fukuokově celostním náhledu není zemědělství oddělené od jiných forem lidské aktivity a sebevyjádření. Zemědělství nechápe jen v omezeném pojetí jako produkci plodin (potažmo navyšování zisku skrze jejich produkci), ale jako cestu sebezdokonalování, kultivace lidských duší; zemědělství, které na tuto dimenzi rezignuje, nemůže zákonitě světu prospívat. A tak má fukuokovský zemědělec vedle práce na poli také dostatek času na psaní poezie, pěstování kultury.“
– LUDĚK ČERTÍK, recenze v časopise Milk&Honey

„Revoluce jednoho stébla slámy zdaleka není jen o zemědělství, a vlastně možná ani převážně o něm, i když se to tak na prvních stranách může zdát. Přináší čtenáři pohled na moderní společnost, a to pohled velmi kritický, avšak naplněný laskavostí a skromností. Masanobu Fukuoka většinu svého života prožil šťastně a soběstačně na své farmě v horách, kde pěstoval rýži, obilí a zeleninu stranou od neustálého spěchu a shonu moderního světa.“ – ADÉLA FISCHEROVÁ, recenze v časopise Sedmá generace

„Středoevropanovi se to může jevit jako sci-fi, neboť myšlenka, že získá plody, aniž by zoral pole, či jiným způsobem opracoval, je naprosto nepředstavitelná. Nicméně idea návratu ke kořenům a pěstování plodin bez použití herbicidů a jiných chemikálií je v současné společnosti velmi populární a čím dál více lidí se snaží na ekologickou metodu přejít. O to víc zarážející je, že první vydání knihy vyšlo již v sedmdesátých letech minulého století, ale českého překladu se kniha dočkala až nyní.“
– PAVLA NOVÁKOVÁ, Časopis Agora – Portál studentů a absolventů oboru psychologie

„Občas si přečtete knížku, která je tak inspirující a takovým požitkem, že cítíte, jak vás to nutí kráčet po ulici a křičet: ,Toto si přečtěte!‘“ Zrovna jsem dočetl Revoluci jednoho stébla slámy a každého vybízím, aby si knihu bez váhání koupil nebo půjčil.“ – TOM HODGKINSON, šéfredaktor časopisu The Idler [Lenoch] a autor knihy Líný rodič (česky vydala Jota, 2009)

Revoluce jednoho stébla slámy je jedním ze základních dokumentů alternativního potravinového hnutí, který je nepostradatelný pro kohokoliv, kdo doufá, že porozumí budoucnosti potravin a zemědělství.“– MICHAEL POLLAN, autor knihy Dilema všežravce (česky vydalo Argo/Dokořán, 2013)

Citáty z knihy

„Nikde jinde není lépe než na tomto světě.“

„Zemědělství, rybářství, chov zvířat, každodenní realita stravování, odívání, přístřeší, duchovní život, to všechno musí tvořit jednotu s přírodou.“

„Pokud si mají lidé přirozenou potravinu oblíbit, musí být dostupná lokálně za rozumnou cenu.“

„Směřoval jsem k příjemnému a přirozenému způsobu hospodaření, který vede k usnadnění práce místo jejího ztížení. „A co třeba nedělat toto? Co takhle nedělat tamto?““

„Jsem jenom starý rolník, kterého trápí, že potřebným nemůže poskytnout ani pár sandálů – ale je tu stále jedna věc, kterou jim dát mohu. Jedno stéblo slámy. Zvedl jsem kousek slámy, který ležel před chýší, a řekl jsem: „Pomocí tohoto jediného stébla slámy by mohla začít revoluce.““

Kdo je autor?

MASANOBU FUKUOKA (1913–2008) byl japonský zemědělec a filosof, propagátor přírodního farmaření. Jeho neinvazivní přístup měl vliv na formování permakultury a organického zemědělství, jak je známe z 20. století.

Narodil se v 1913 na ostrově Šikoku, čtvrtém největším ostrově Japonska, ve vesnici, kde před ním farmařily generace předků. Vystudoval patologii rostlin a pracoval v Jokohamě jako inspektor exportu a importu. V roce 1937 se po zápalu plic rozhodl vrátit na farmu do svého rodného kraje a aplikovat nabyté vhledy do přírodního způsobu zemědělství.

Jeho metoda je založená na myšlence nekonání, přesněji přílišného neintervenování. Základních pět principů tvoří: neorání, nehnojení, nepoužívání pesticidů a herbicidů, nepletí a neprořezávání. S tímto přístupem plodila jeho pole pro mnohé překvapivé množství výnosů. Kniha Revoluce jednoho stébla je manifestem této metody.

Přírodní zemědělství Fukuoka chápal nejen jako prostředek produkce jídla, ale i jako estetický a spirituální přístup k životu, jehož cílem je kultivace a sebezdokonalování lidských bytostí. Byl přesvědčen, že nabízí klíč k řešení globální potravinové bezpečnosti, k opětovnému spojení člověka s přírodou i k ekologické obnově krajiny poničené dosavadní praxí průmyslového zemědělství.

V roce 1998 na Filipínách přijal cenu Ramona Magsaysayi, která je pokládána za asijskou obdobu Nobelovy ceny.

Kdo jsou čeští interpreti?

 

 

JAN SLOVÁK je autor, divadelní a fimový herec, protagonista divadla Sklep a dua Thomas&Ruhller (NL).

Foto: @ellslovak

 

 

 

JAN BURIAN ml. je hudební skladatel a zvukový designer. Je zakládajícím členem hudebních projektů Tyto alba a Kyklos Galaktikos.

Foto: Roman Dietrich

Dá se kniha někde prolistovat?

Ano, je v knihkupectvích a také ukázky ze všech našich knih nahráváme k online prolistování na Issuu: https://issuu.com/alferiaknihy/docs/revoluce_jednoho_stebla_slamy_ukazka

Kde knihu a audioknihu koupím?

Tištěnou knihu koupíte v knihkupectvích nebo přímo na našem e-shopu zde:

Revoluce jednoho stébla slámy (AUDIOKNIHA CD)
Mohlo by vás zajímat:
Revoluce jednoho stébla slámy (AUDIOKNIHA CD)
Více informací o knize

Audiokniha je v MP3 k dostání v distribuční síti audioknih, například u Audiolibrix.

A CD najdete i na našem e-shopu ZDE.

Přeložila Věra Dudmanová. Design knihy je od grafiček Marty Červákové a Magdy Kadlecové.

V češtině poprvé vyšlo na podzim 2019 a na podzim 2020 jsme s radostí vydali první dotisk. Audiokniha vychází v lednu 2021.

.Masanobu Fukuoka, Japanese farmer and philosopher celebrated for his natural farming and re-vegetation of desertified lands.

Chcete novinky z Alferie?

No spam guarantee.

Přečtěte si také:

Když pozitivní myšlení nefunguje
Šťastné dny

Co se stane, když se úspěšná motivační řečnice, mentorka a autorka knih o osobním rozvoji ocitne v depresi? Přesně o tom…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Půda, duše, společnost: nová svatá trojice
Půda, duše, společnost

„Žijeme v dobrotivém vesmíru. Nejlaskavější je půda.“ To jsou slova mírového a ekologického aktivisty a bývalého džinistického mnicha Satiše Kumára. Najdeme…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek
Představujeme: Zen a umění zachránit planetu – poslední kniha otce mindfulness
Zen a umění zachránit planetu

Zajímá vás mindfulness? Rádi byste se s ní seznámili víc, ale nevíte, kterého z mnoha mindfulness koučů si vybrat? Začněte s otcem…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Článek